Nasze Skuteczne Metody Leczenia
Tomasza,Pawła Niedziela 7. Marca 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Społeczny aspekt depresji
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych, zarówno w populacji ogólnej, jak i wśród osób szukających porady u psychiatry lub lekarza rodzinnego. Według przeprowadzonych w USA szacunków, chorobowość z powodu dużej depresji przynosi olbrzymie straty jednostce i społeczeństwu. Koszty depresji rozpatrywać można w zależności od tego, kto jest nimi obciążony - chory, rodzina czy społeczeństwo.
Wyniszczające objawy emocjonalne, poznawcze i somatyczne depresji są powszechnie znane.
Obecność chorego na depresję członka rodziny jest bardzo bolesna dla bliskich. Niekiedy mogą oni niesłusznie oskarżać siebie za powstanie choroby. Zaburzenia rodzinnego funkcjonowania chorego stają się źródłem poważnego stresu dla bliskich. Osoby cierpiące na depresję są mniej zaangażowane w obowiązki domowe czy wychowywanie dzieci, zrzucając tym samym tę pracę na pozostałych domowników. Chorzy zazwyczaj nie są w stanie pracować, co prowadzi do kłopotów finansowych rodziny. Relacje z bliskimi często stają się złe, dochodzi do konfliktów, odsunięcia się lub nadmiernego uzależnienia. Z tego powodu często obserwuje się występowanie wtórnej, reaktywnej depresji u partnerów osób cierpiących na tę trudną chorobę. Nierzadko małżonkowie rozchodzą się, nie potrafiąc przezwyciężyć trudności wynikających z depresji jednego z nich.
Depresja może również nasilać objawy choroby somatycznej oraz zmniejszyć motywację do wysiłku, jakiego wymaga rehabilitacja.
W rezultacie społeczne konsekwencje depresji zwiększają się. Podobnie ma się rzecz przy pojawieniu się depresji powikłanej uzależnieniem od alkoholu, leków lub narkotyków. Depresja zwiększa wskaźniki śmiertelności, przede wszystkim z powodu samobójstw, lecz także wskutek większej umieralności z innych przyczyn, głównie chorób układu krążenia.
Większość samobójców wykazuje objawy chorób psychicznych, z których depresja jest najczęstszą.
Częstość samobójstw w Wielkiej Brytanii (około 10 na 100 000 mieszkańców na rok) jest stosunkowo niska jeśli chodzi o Zachodnią Europę, lecz mimo to powodują one aż 1% wszystkich zgonów, będąc ósmą w kolejności przyczyną śmierci, częstszą niż wypadki drogowe. Niewiele opracowań dotyczy wpływu samobójstwa na pozostałych członków rodziny, niemniej jednak wydaje się, że powoduje ono większy stres niż śmierć z innych przyczyn. Samobójstwo jest uważane za jeden z czynników potęgujących stan żałoby. Bliscy mogą odczuwać winę, że nie zapobiegli śmierci, często niespodziewanej choć poprzedzonej pełnym napięcia okresem. "Naznaczenie" związane z samobójstwem może prowadzić do dodatkowych stresów wynikających z braku wsparcia ze strony krewnych, przyjaciół i społeczności lokalnej, którzy nie znali sytuacji chorego.
Wykazano, że depresja występująca u kobiety po porodzie ma ujemny wpływ na rozwój intelektualny dziecka.
Uważa się dziś, że depresja u matki może również predysponować dziecko do problemów w kontaktach interpersonalnych w życiu dorosłym, a także do rozwoju chorób psychicznych, włączając depresję i alkoholizm, jakkolwiek wpływ taki nie jest do końca udowodniony. Przyjmując, że depresja zdarza się dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, oraz że występuje u wielu kobiet po porodzie, długofalowy wpływ depresji na rozwój dziecka może być najważniejszym, "ukrytym" kosztem tej choroby. Fakt ten jest rzadko brany pod uwagę.

Bardzo rzadko depresja może prowadzić do zabójstwa. Zwykle wtedy występują urojenia, a zabójstwo jest próbą uwolnienia osoby kochanej od świata widzianego jako okrutny i zły.
Koszty bezpośrednie wiążą się z wydatkami związanymi z opieką medyczną: rozpoznaniem i leczeniem, a mogą one być znaczne.
W przypadku depresji są to koszty badań, leków psychotropowych oraz często koszty pobytu w szpitalu. Obciążenia pośrednie wynikają ze zmniejszenia aktywności zawodowej chorego. Ich analiza powinna uwzględniać zwolnienia lekarskie, samobójstwa, a także obniżoną produkcyjność chorego i jego krewnych i przyjaciół. Bliscy chorego, którzy sami są w silnym stresie i poświęcają wiele czasu i wysiłku na opiekę nad nim. W krajach uprzemysłowionych przeprowadzono liczne oszacowania, w wyniku których stwierdzono, iż koszty pośrednie depresji są daleko wyższe niż bezpośrednie i stanowią bardzo znaczne obciążenie finansowe dla społeczeństwa.
Od dawna znane są skuteczne formy leczenia depresji lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią.
Mimo to, z różnych przyczyn, tylko połowa cierpiących na depresję otrzymuje skuteczną pomoc. Część chorych nie szuka porady lekarskiej z powodu nieświadomości choroby. Dla innych przyczyną jest ujemny wydźwięk towarzyszący chorobie psychicznej. Niekiedy pacjent zwraca się o pomoc do lekarza, lecz rozpoznanie jest błędne; zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy chory podkreśla bardziej objawy somatyczne niż obniżenie nastroju. Czasami diagnoza jest trafna, ale nie dochodzi do wdrożenia leczenia farmakologicznego. Bywa tak nawet dość często. Nawet, gdy lekarz zdecyduje o leczeniu farmakologicznym, wiele czynników może przyczynić się do niepowodzenia. Przepisany lek może być nieskuteczny, bądź dawka preparatu przeciwdepresyjnego zbyt mała. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku klasycznych leków trójpierścieniowych, gdzie zwyczajowo dawkę stopniowo zwiększa się. Poza tym chorzy mogą nie przestrzegać zaleceń, z powodu mylnych sądów o ryzyku uzależnienia, bądź z powodu objawów ubocznych lub braku natychmiastowej poprawy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, leczeniu farmakologicznemu zawsze musi towarzyszyć cierpliwe wyjaśnianie i właściwa psychoterapia. Po ustąpieniu objawów depresji, dla zapobieżenia nawrotom lub kolejnym rzutom, konieczna jest kontynuacja leczenia i w razie wskazań, leczenie podtrzymujące. Obecnie uważa się, że należy stosować lek przeciwdepresyjny w pełnej lub nieco zmniejszonej dawce przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów pierwszego epizodu, a ponieważ niestety w większości przypadków depresja ma charakter nawrotowy, zaleca się również długoterminowe leczenie podtrzymujące.
Jak wykazano, skuteczne leczenie depresji wymaga przezwyciężenia wielu różnorodnych barier i uprzedzeń.
Konieczna jest prawidłowa edukacja, zarówno lekarzy jak i społeczeństwa. Analiza korzyści w stosunku kosztów, porównująca bezpośrednie i pośrednie koszty depresji z wydatkami, wykazała znaczne oszczędności.
Depresja stanowi bardzo poważny problem zdrowotny, wiążący się z ponoszeniem znacznych kosztów w skali budżetu chorego, jego rodziny i całego społeczeństwa.
Zachorowalność na depresję rośnie, podobnie rosną obciążenia z niej wynikające. Istnieją skuteczne metody leczenia depresji, lecz z powodu różnych czynników, związanych z chorym bądź lekarzem, tylko połowa osób z depresją jest leczona właściwie. Zmiana tej proporcji mogłaby znacząco obniżyć koszty tej choroby. Wstępne doniesienia sugerują, iż programy edukacyjne dla pracowników służby zdrowia oraz społeczeństwa są bardzo opłacalne. Niezbędna jest kontynuacja tego typu działań oraz wszechstronne wysiłki badawcze prowadzone w kierunku poprawy rozpoznania i leczenia depresji.
.
ZRÓDŁO: BEZSENNOŚĆ–autor dr med. Janusz Krzyżowski

TREŚCI prezentowane w witrynie mają charakter edukacyjny i dotyczą problemów: bezsenności, depresji, lęków, patologii seksualizmu, psychiatrii transkulturowej autor dr n. med. Janusz Krzyżowski – psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
produkty na paradontozę - KOLAGEN_cito piękna cera - KOLAGEN_cito kolagen na cerę - KOLAGEN_cito ranking kolagen - KOLAGEN_cito pozbądż się cellulitu - KOLAGEN_cito naturalny kolagen - KOLAGEN_cito redukcja zmarszczek - KOLAGEN_cito preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito problemy z dziąsłami - KOLAGEN_cito odżywki do włosów - KOLAGEN_cito kolagen na rozstępy - KOLAGEN_cito produkty na dziąsła - KOLAGEN_cito zabiegi plastyczne - KOLAGEN_cito wstydliwe zmarszczki - KOLAGEN_cito wzmocnienie dziąseł i zębów - KOLAGEN_cito na kaszel - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel - Cukierki_Szalwiowe cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie - Cukierki_Szalwiowe na kaszel - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel - Cukierki_Szalwiowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe najlepszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie - Dezodorant_SuperDeo boks - Dezodorant_SuperDeo jogging - Dezodorant_SuperDeo kajakarstwo - Dezodorant_SuperDeo squash - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo lekkoatletyka - Dezodorant_SuperDeo
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.