Nasze Skuteczne Metody Leczenia
Wiktora, Cezarego Czwartek 25. Lutego 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Konieczność zaakceptowania objawów ubocznych związanych z leczeniem
Leczenie dolegliwości nerwowych i psychicznych zawsze spotykało się z nieufnością wśród szerokich rzesz społecznych. Być może powodem była tajemniczość chorób i niejasność stosowanych metod terapeutycznych. Niewątpliwie objawy uboczne, jakie zazwyczaj towarzyszyły większości kuracji, a i dzisiaj są nierzadko utrapieniem pacjentów, nieufność tę potęgowały. Teofil Modrzejewski w 1909 roku tak pisał:

Znacie szatana - ludzkości wroga,
Arcychytrego ducha ciemności?
On to wymyślił neurologa
Na udręczenie biednej ludzkości.

Wszak neurolog, gdy cię ma w pieczy,
Pomimo, że cię nigdzie nie boli,
Mówi, żeś chory na straszne rzeczy!
Każe ci jadać wszystko bez soli...

A gdy cię wreszcie strawi to trucie,
Gdy cię ziołami, jak mumię natrze,
Gdy zaspokoi wszystkie swe chucie,
Wtedy w prezencie da cię - psychiatrze.


Działania uboczne leków przeciwdepresyjnych są częstą przyczyną subiektywnego dyskomfortu u pacjentów i nierzadkim powodem nie stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Przyznać należy, że istnieje wiele jednak powodów dla, których tak się dzieje. Istotnymi są objawy uboczne jakie towarzyszą przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych „starszej generacji”. Najczęściej są to:
 • suchość w jamie ustnej
 • zaparcia
 • upośledzenie ostrości wzroku
 • przejściowe trudności w oddawaniu moczu
 • spowolnienie psychoruchowe połączone z uczuciem zmęczenia ale może być to również niepokój ze zmęczeniem
 • zawroty głowy, zwłaszcza przy wstawaniu
 • trudności we współżyciu intymnym
 • wzrost masy ciała
 • przyspieszone bicie serca
 • nudności
 • zwiększona potliwość
 • drżenie mięśniowe
Musimy jednak wiedzieć, że leki te cechuje znaczny potencjał terapeutyczny i niekiedy są one środkami działającymi najszybciej a tym samym ratującymi życie pacjenta.
Mimo upływu lat, nadal są stosowane i cenione a często pozostają lekami „z wyboru”. Tak zwane „nowoczesne leki”( z grupy SSRI), aczkolwiek w mniejszym stopniu, wywołują niekiedy różnorodne działania uboczne. Są to zazwyczaj:
 • niepokój i nerwowość
 • bezsenność
 • zaburzenia sfery seksualnej
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Jednakże uspakajające działanie uboczne może być pomocne w leczeniu bezsenności lub niepokoju depresyjnego pacjenta.
Natomiast stymulujące działanie innych leków, które u jednych może dawać niepokój, wskazane być może u osób, u których w obrazie depresji dominuje apatia i stagnacja. Podobnie leki dające przyrost wagi jako efekt uboczny, będą z zadowoleniem przyjmowane przez pacjentów wychudzonych a przytycie będzie traktowane jako widoczny objaw zdrowienia.
Ze względu na znaczące różnice w profilu działań niepożądanych leków z grupy SSRI i starszych preparatów (trójpierścieniowych), trudno porównując obie te grupy rozstrzygać, która z nich jest „lepsza".
Relacje pacjentów znacząco różnią się co do tego, które efekty uboczne uważają za najbardziej uciążliwe - jest to w przeważającej części kwestia indywidualnej, subiektywnej oceny. Ogólnie jednak leki z grupy SSRI wydają się być lepiej tolerowane niż leki trójpierścieniowe, jednak istnieje nadal znacząca grupa pacjentów, nie mogąca ich przyjmować z powodu uciążliwości występujących objawów niepożądanych. Leki te nie są jednak tak skuteczne w leczeniu zaburzeń snu i same mogą stanowić przyczynę bezsenności. Mogą być lekiem pierwszego rzutu z wyboru, jeżeli pacjent ma dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, cierpi z powodu otyłości, lub wtedy, gdy sedacja stanowiłaby istotny problem. SSRI stanowią alternatywną opcję leczniczą dla pacjentów, którzy źle tolerują efekty niepożądane, u których odpowiedź na wcześniej stosowane leczenie była niezadowalająca. Podobnie w przypadkach zagrożenia samobójstwem, w których istnieje wywiad dotyczący wcześniejszych prób samobójczych czy innych działań autodestruktywnych, leki z grupy SSRI, czy inne, nowsze leki przeciwdepresyjne, mogą stanowić właściwą opcję terapeutyczną.
Większość objawów niepożądanych utrzymuje się przez stosunkowo krótki okres, chociaż i tutaj dają się zauważyć indywidualne różnice pomiędzy pacjentami.
Znalezienie najodpowiedniejszego leku dla naszego pacjenta może być dokonane poprzez próbę jego zastosowania u tej osoby, oczywiście z uwzględnieniem wskazań. Dokuczliwość objawów ubocznych zmniejsza się w miarę poprawy nastroju chorego i nie musi mieć zaś istotnego związku z rodzajem leku przeciwdepresyjnego. Istnieją jednak znaczące różnice w indywidualnej reakcji pacjentów na dany lek, które często bardzo jest trudno przewidzieć. Jeżeli więc z doświadczenia wynika, że dany lek jest dobrze tolerowany przez pacjentów, nie należy go zmieniać na inny.
Większość leków przeciwdepresyjnych ma początek działania nieco opóźniony w stosunku do oczekiwań pacjentów.
Pierwsze oznaki poprawy pojawiają się w 10 - 14 dniu stosowania leku, natomiast na pełny efekt trzeba poczekać przynajmniej 4 - 6 tygodni. Ta opóźniona odpowiedź na działanie leku jest sprawą naturalną związaną ze zmianami biochemicznymi, jakie musi on wywołać. Opóźnienie początku działania terapeutycznego i w konsekwencji brak szybkiego odczuwania poprawy przez pacjenta może stanowić znaczący problem w praktyce lekarza prywatnie praktykującego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby lekarz prowadzący uprzedził już na początku terapii o możliwości opóźnionego działaniu leku i starał się maksymalnie ułatwić pacjentowi czas oczekiwania na rozpoczęcie poprawy - np. poprzez przepisanie leku o działaniu nasennym lub małych dawek benzodiazepin w przypadku nasilonego niepokoju lub bezsenności. Bardzo ważne aby lekarz mógł być w tym czasie osiągalny telefonicznie przez pacjenta, aby mógł służyć mu wsparciem i wyjaśnieniem działania preparatu, aby potrafił uspokoić jego lęk.
W przypadku tradycyjnych leków trójpierścieniowych dawkę należy zwiększać powoli w ciągu kilkunastu dni czy nawet kilku tygodni.
Cały czas należy sprawdzać obecność i natężenie działań ubocznych. Jeśli trzeba redukować je środkami korygującymi. Najistotniejszym czynnikiem, wywierającym wpływ na tolerancję leczenia, jest postępujący efekt tego leczenia. Nawet bardzo uciążliwe działania niepożądane leku mogą być przez pacjenta tolerowane, jeżeli preparat je wywołujący skutecznie leczy depresję. Z punktu widzenia terapeuty najważniejsze jest zadbanie o to, by pacjent nie przerywał leczenia a właściwa dawka leku była przyjmowana przez odpowiednio długi czas.
Z przedstawionych danych wynika jasno, że leczenie depresji musi być prowadzone indywidualnie. Osiąga się to przez:
 • uwzględnienie potrzeb konkretnego pacjenta
 • regularną ocenę stanu klinicznego
 • udzielanie informacji na temat stosowanego leczenia i samej choroby
 • dawanie wsparcia i rad, w miarę potrzeby przez włączanie do terapii krewnych i innych osób
 • należy jasno wytłumaczyć pacjentowi, że przeciwdepresyjne działanie leku występuje dopiero po pewnym czasie oraz że istnieje prawdopodobieństwo przejściowego wystąpienia objawów niepożądanych
 • lekarz prowadzący ma obowiązek wsparcia i zachęcenia pacjenta do przyjmowania pełnej dawki terapeutycznej leku do momentu wyzdrowienia
 • jeżeli lek nie jest dobrze tolerowany, powinno się zastosować inny preparat
 • pacjenci mogą także odnieść znaczące korzyści z psychoterapii, której celem jest polepszenie psychologicznego przystosowania pacjenta
 • lekarz powinien stosować leki w najbardziej efektywny sposób, jednocześnie dbając o to aby dawały jak najmniej objawów ubocznych
.
ZRÓDŁO: BEZSENNOŚĆ–autor dr med. Janusz Krzyżowski

TREŚCI prezentowane w witrynie mają charakter edukacyjny i dotyczą problemów: bezsenności, depresji, lęków, patologii seksualizmu, psychiatrii transkulturowej autor dr n. med. Janusz Krzyżowski – psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
kolagen na cerę - KOLAGEN_cito piękne paznokcie - KOLAGEN_cito na narty - KOLAGEN_cito kolagen na piersi - KOLAGEN_cito ładne paznokcie - KOLAGEN_cito odżywki do włosów - KOLAGEN_cito lifting włosów - KOLAGEN_cito blizny - KOLAGEN_cito pozbądż się cellulitu - KOLAGEN_cito piękne paznokcie - KOLAGEN_cito kolagen na piersi - KOLAGEN_cito bóle stawów - KOLAGEN_cito jędrne usta - KOLAGEN_cito wzmocnienie włosów - KOLAGEN_cito piękne ciało - KOLAGEN_cito wzmocnienie bioder - KOLAGEN_cito na kaszel - Cukierki_Szalwiowe co na grypę - Cukierki_Szalwiowe cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła - Cukierki_Szalwiowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe rzut młotem - Dezodorant_SuperDeo łucznictwo - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo żużel - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z akwalungiem - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.