Nasze Skuteczne Metody Leczenia
Leona, Włodzimierza Poniedziałek 19. Kwietnia 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Najczęściej zadawane pytania
Do lekarza
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku szukane słowo lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
Guz tarczycy
Piszę jako matka 16 letniej córki uktórej stwierdzono hypoechogeniczny guzek śr. ok1.8 cm w płacie prawym tarczycy i hypoechogeniczny guz śr.2cm po prawej stronieszyi odpowiadający topograficznie węzlowi chłonnemu (...) problem to czy musi być wykonana operacja?Czy nie ma innego sposobu leczenia?Czy przeprowadzone badania pokazują cos złośliwego???Jaki będzie skutek wycięcia tarczycy dla organizmu? Jakie dalsze leczenie? Gdzie mogę z córką spędzić urlop przed operacją jesli nieunikniona aby nie zaszkodzić,czy mogą to być obszary M. Śródziemnego czy Bałtyckiego?


Szanowna Pani!
Opisany przez patologa proces wymaga bezwzględnie leczenia operacyjnego prawdopodobnie połączonego leczeniem jodem radioaktywnym. Proszę jednocześnie nie bać o tarczycę. Jej brak w okresie już kończącego się pokwitania nie powinien powodować większych komplikacji. Jednak córka przez resztę życia będzie pozostawała pod kontrolą endokrynologa. Będzie musiała przyjmować regularnie hormony tarczycy drogą doustną.
W sprawie wyjazdu nad morze. Osobiście raczej bym tego nie zalecał ze względu na duże stężenie jodu. Proszę się jednak ostatecznie podpytać lekarza prowadzącego.Na badanie USG szyi zgłosiłam się po zauważeniu u siebie jakiegoś guzka za uchem w okolicy ślinianki.Wynik badania;w całości powiększona tarczyca, płat prawy 16cm3, płat lewy 11,8 cm3. W obu płatach po dwa hypoechogeniczne ogniska (najpr. torbiele).Po prawej stronie szyi trzy owalne hypoechogeniczne ogniska - węzły chłonne.Po tej samej stronie poniżej kąta żuchwy hypoechogeniczna zmiana 17x10 mm pow. węzeł chłonny. Wyniki badań krwi, poziom elektrolitów,stężenie TSH - prawidłowe.Z tymi badaniami zgłosiłam się do onkologa, który po zbadaniu stwierdził, że mam powiększone wszystkie grupy węzłów chłonnych, ale nie dopatrzył się niczego niepokojącego, stwierdził, że biopsja jest zbędna i zalecił wizytę kontrolną. W maju 2001 na tej wizycie powiedział mi, że węzły się zmniejszają i zalecił kolejną wizytę. Mnie jednak cały czas to bardzo niepokoi, dlaczego nie zainteresował się tarczycą, nie zalecił dodatkowych badań np. właśnie biopsji? Czuję się w zasadzie dobrze, czasami ta prawa strona szyi wydaje mi się jakaś ciężka , wrażliwa , bo raczej nie jest to ból. Chciałabym jednak mieć całkowitą pewność co mi jest, w tej chwili żyję jak na bombie zegarowej, nie chciałabym niczego zaniedbać.Czy powinnam zrobić jakieś badania, zgłosić się ponownie do lekarza?


Po tonie wypowiedzi proponuję przede wszystkim zaopatrzenie się w coś uspakajającego - np. melisę. Lekarze wiedzą co robią, dlatego też dodatkowy niepokój jest zbyteczny. Nawet w wypadku pomyłki lekarza onkologa przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych nigdy nie cofną się samoistnie. Zdaję sobie jednak sprawę, że spokój ducha może przywrócić Pani tylko badanie histopatologiczne. Dlatego też proszę się ewentualnie skontaktować z jakimś gabinetem patomorfologicznym.
Dokładna ocena jest trudna, ponieważ nie znam całego obrazu choroby.U mojej mamy (lat45) wykryto guza na tarczycy. Po biopsji stwierdzono ze jest on niezłośliwy. Rozwijał się on ok. 2 lat i w tej chwili ma średnice ok. 2 cm. Chciałam się dowiedzieć czy operacja usunięcia guza jest konieczna jak najszybciej , czy można ją bez ryzyka odłożyć na pół roku. Czy istnieje możliwość zezłośliwienia guza. Mama bardzo się boi operacji i chciałaby ja odłożyć. A ja się boję o zdrowie mamy.


Szanowna Pani!
Niestety przekazała mi Pani mało informacji na temat choroby Pani matki. Podstawowymi badaniami, jakie należy wykonać u pacjenta z guzkiem tarczycy jest usg i biopsja cienkoigłowa (BAC) guza. Inne badania, jak scyntygrafia tarczycy wykonuje się rzadziej. Badania mają odpowiedzieć na pytanie, czy guz jest pojedynczy, czy mnogi? Jaka jest jego budowa (torbiel czy lita), jaka jest czynność hormonalna tarczycy ( przede wszystkim na podstawie TSH). Informacja, że ,,guz jest niezłośliwy” jest bardzo nieprecyzyjna. Od lekarza oceniającego BAC oczekujemy informacji, jakie elementy komórkowe występują w rozmazie, gdyż niekiedy jest niemożliwe określenie, czy guz jest łagodny, czy złośliwy. Chodzi tutaj o tak zwane guzy pęcherzykowe. W takim przypadku o charakterze zmiany rozstrzyga badanie mikroskopowe usuniętego operacyjnie preparatu tkankowego. Operacja jest konieczna, jeśli na podstawie badań stwierdzimy nowotwór złośliwy lub istnieje znaczne podejrzenie w tym kierunku, albo powiększona tarczyca daje znaczne objawy uciskowe (np. trudności w oddychaniu). W innych przypadkach decyzję podejmuje się w przypadku każdego pacjenta indywidualnie. D.MichalikPrzez okres wakacyjny zażywałam Euthyrox 50 i 70 mg na zmianę co drugi dzień, natomiast obecnie przyjmuję Euthyrox N100 Leczyłam się u kilku specjalistów, ale niestety bardzo często ich zmieniałam( min likwidacja placówki, zamknięcie przychodni itp.) Obecnie od ok 2 miesięcy leczę się u jednego.

Opis dolegliwosci, objawow itp.: Cierpię na niedoczynność tarczycy od ok 4 lat. Wczoraj, tj 30 października przeszłam badanie USG. Badanie to wykazało: PłAT PRAWY O WYMIARACH :21x21x41 mm, PłAT LEWY O WYMIARACH: 14x12x36mm. W części środkowej płata prawego, obwodowo hypoechogeniczny obszar o wymiarach : ok.8x8x11mm. odpowiadający guzkowi. Poza tym miąższ gruczołu o nieco obniżonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Wizytę u pani doktor mam dopiero za kilka tygodni ze względu na urlop. Byłabym bardzo wdzięczna gdyby zechciał mi Szanowny Pan doktor zinterpretować w/w wynik, ponieważ bardzo się denerwuję.


W zasadzie nic to nie znaczy. Duża część populacji ma łagodne guzki - najczęściej gruczolaki. Skoro w opisie nie ma opisu powiększonych węzłów chłonnych nie widzę "niepokoju onkologicznego". Do decyzji bozostaje badanie BAC - biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, która umożliwa dokładniejszą ocenę zmiany.
linki sponsorowane, reklamy
salony kosmetyczne ranking kolagen jędrne ciało paradontoza produkty na gładką skórę preparaty na ładne ciało wypadające włosy kolagen na dekolt wstydliwe zmarszczki kolagen do twarzy zmarszczki u kobiet produkty dla seniorów lifting twarzy blizny dla sportowców piękne ciało na angine szałwia na urlopie na angine na urlopie na urlopie na urlopie zielarz produkty z aronii ziołowe cukierki - aronia produkty z aronii aronia - cukierki cukierki ziołowe - aronia ziołowe cukierki - pokrzywa ziołowe cukierki - pokrzywa właściwości pokrzywy produkty z pokrzywy produkty z pokrzywy produkty z żeńszenia i imbiru żeńszeń imbir - cukierki ziołowe cukierki - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki cukierki ziołowe - żeńszeń imbir produkty z aloesu i trawy cytrynowej właściwości aloesu trawy cytrynowej ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej właściwości czarnego bzu cukierki ziołowe - cukierki czarny bez właściwości czarnego bzu ziołowe cukierki - cukierki czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe produkty z głogu cukierki ziołowe - cukierki głogowe właściwości głogu ziołowe cukierki - cukierki głogowe produkty z melisy ziołowe cukierki - cukierki melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe cukierki melisowe - cukierki cukierki ziołowe - cukierki melisowe cukierki walerianowe - cukierki cukierki walerianowe - cukierki cukierki ziołowe - cukierki walerianowe właściwości waleriany cukierki walerianowe - cukierki dla sportowców rzut młotem wyścigi konne siatkówka boks markowy dezodorant hokej na lodzie produkty dla biegaczy
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.