Nasze Skuteczne Metody Leczenia
Leona, Włodzimierza Poniedziałek 19. Kwietnia 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Najczęściej zadawane pytania
Do lekarza
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku szukane słowo lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
Guz mózgu
Mój mąż 10 m-cy temu przeszedł operację guza mózgu, następnie był poddawany radioterapii, chemioterapii. Niestety po zrobieniu TK Głowy w lipcu br. okazało się, że guz się odnowił w tym samym miejscu. Wg, lekarza prowadzącego nie nadaje się do operacji. Słyszałam , że jeszcze można spróbować radioterapii stereotaktycznej. ale nie wiem gdzie w Polsce są wykonywane takie zabiegi i na czym polegają. Bardzo proszę o odpowiedz na ten temat.


Radioterapia stereotaktyczna (inaczej radiochirurgia), to metoda, w której przy zastosowaniu specjalnego sprzętu (tzw. ramy stereotaktycznej) bardzo duża dawka promieniowania ogniskowana jest w małej objętości tkanki mózgowej (zawierającej guz), przy czym otaczające zdrowe tkanki otrzymują dawkę mieszczącą się w limicie ich tolerancji. Najczęściej jest to jeden zabieg, rzadziej seria zabiegów. Technicznym warunkiem, który musi być spełniony jest mały rozmiar guza (nie więcej niż 3,5 cm w największym wymiarze). O ile mi wiadomo, tego typu zabiegi w Polsce wykonywane są tylko w ośrodku onkologicznym w Gliwicach.
Inną metodą, której można by jeszcze spróbować jest brachyterapia. W dużym skrócie polega ona na operacyjnym wprowadzeniu radioaktywnych implantów (np. prętów z irydem) do tkanki guza. Maksymalny rozmiar guza kwalifikującego się do takiego leczenia to 5-6 cm. Zabiegi brachyterapii wykonywane są tylko w Regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Możliwe też, że mąż nie wykorzystał jeszcze wszystkich możliwości leczenia chemicznego. Po niepowodzeniu standardowej chemioterapii pierwszego rzutu można zastosować jeszcze fotemustynę lub temozolomid (ten ostatni lek jest bardzo drogi, miesięczny koszt leczenia = 12 000 zł, mogą być więc problemy ze sfinansowaniem takiej chemioterapii).Zwracam się do Was, ponieważ na stronach internatowych rożnych państw czytałam, ze w Polsce są bardzo zdolni onkolodzy, a także, że Polska jest państwem o dużej działalności naukowo-badawczej. Proszę o udzielenie informacji o możliwościach leczenia nowotworu typu: Anaplastic Oligodendroglioma IV grade (nazwa w języku angielskim) w Polsce. Ewentualną. pacjentką byłaby nasza 34 letnia córka Mette, obywatelka duńska. Nowotwór został rozpoznany 5 lat temu. Onkolodzy zaproponowali chemioterapie ale ona na to się nie zgodziła, pomimo naszych błagań, bo nie chciała stracić włosów. Z początku nowotwór rósł bardzo wolno, ale z biegiem czasu z powodu wielkości zaczął uciskać na mózg i dostała padaczkę. W przeciągu ostatnich 3 lat była operowana 5 razy. Ponieważ nowotwór jest umieszczony na mózgu duńscy lekarze stwierdzili, ze nie mogą go usunąć bo jest za duże ryzyko uszkodzenia nerwów i poprzez operację jedynie mogą zmniejszać jego wielkość. Skutek jest taki, ze nowotwór zaczął rosnąc coraz szybciej. W zeszłym roku, po kolejnej operacji, po naradzie z lekarzami, zgodziła się w końcu na chemioterapie i radioterapie. Zabiegi zmniejszyły wielkość nowotworu i zatrzymały jego wzrost. Ale po 3 miesiącach zaczął znowu rosnąć i to w bardzo szybkim tempie. Ostatnia operacje miała w marcu b.r. Stopniowo nastąpiło silne trzęsienie rak i tracenie wzroku. Pod koniec lipca zaczęła tracić równowagę i przewracać się. W szpitalu chirurg stwierdził, ze dalsze operacje są niemożliwe i została skierowana na 5 dniowa chemioterapie preparatem temozolomid, którą zakończyła w zeszłym tygodniu. Onkolog wypowiedział się, że nowotwór, który w tej chwili jest wielkości 8 cm, jest nieuleczalny i chemioterapia, jeżeli będzie działała, może tylko przedłużyć jej życie, a jeżeli nie będzie działała, będzie żyła tylko parę miesięcy. Mette pomimo, ze zna wurdering onkologa nie wierzy w jego prognozę, ponieważ ona nie ma żadnych bóli. Interesuje nas jakie są jej szanse według Waszej opinii i czy istnieje bardziej skuteczna możliwość leczenia w Polsce.


Obawiam się, że polska onkologia nie mogłaby zaoferować Pani córce nic, ponad to co już otrzymała, lub otrzymuje. W jej sytuacji temozolomid jest najlepszym leczeniem – myślę, że podobną chemioterapię zaproponowano by jej w Polsce, ale mogłyby się pojawić problemy ze zdobyciem leku, który jest bardzo drogi. Alternatywą dla temozolomidu jest fotemustyna – można spróbować ją podać, wtedy gdy ten pierwszy lek nie będzie już działał. Co do rokowania, to obawiam się, że duńscy lekarze mieli rację – choroba jest nieuleczalna, a czas przeżycia wynosi w najlepszym wypadku kilka miesięcy.
lek. med. Tomasz SarosiekSierpień 2002 - usunięcie guza mózgu: astrocytoma II/III, obecnie 3 tydzień radioterapii. Słyszałam że w Polsce prowadzone są badania kliniczne genoterapii i immunoterapii glejaków wielopostaciowych. W jakiej fazie są te badania? Czy planowane jest leczenie/ badania kliniczne glejaków niższego stopnia?


Niestety nie mam informacji na temat polskich badań prowadzonych nad leczeniem genetycznym/immunologicznym glejaka wielopostaciowego, czy glejaków o niższym stopniu złośliwości. Wiem, że takie badania były prowadzone w Stanach Zjednoczonych (Maxine Dunitz Neurosurgical Institute, Cedars-Sinai Medical Center, Los Angeles, California 90048, USA. blackk@cshs.org), a jeśli chodzi o kraje Europy, to podobne doświadczenia prowadzone są między innymi w Niemczech (prof. Schneider Department of Neurosurgery, Otto-von-Guericke University, Magdeburg, Germany.). Jak wynika z dość skąpych publikacji, na razie nie ma dowodów aby stosowanie szczepionek w tych guzach w jakikolwiek sposób wpływało pozytywnie na przeżycia. Lepsze rezultaty uzyskuje się dzięki zastosowaniu chemioterapii – pochodnych nitrozomocznika (np. fotemustyna) w pierwszym rzucie, oraz temozolomidu w drugim rzucie leczenia (oczywiście takie leczenie ma uzasadnienie jedynie w przypadku wznowy lub stanu po nieradykalnej operacji i radioterapii guza).
Z poważaniem,
Lek. med. Tomasz Sarosiek
linki sponsorowane, reklamy
najskuteczniejszy kolagen piękne paznokcie jędrne piersi kolagen do twarzy fryzury sylwestrowe kolagen na włosy produkty dla biegaczy blizny kolagen na zmarszczki ładne paznokcie kolagen na dziąsła produkty dla biegaczy produkty na włosy powiększanie piersi sport dla aktywnych produkty na dziąsła zielarka cukierki verbena szałwia ładny głos najlepsze na kaszel zielarz zielarz zielarnia najlepsze w aptece aronia - cukierki aronia - cukierki cukierki ziołowe - aronia aronia - cukierki aronia - cukierki produkty z pokrzywy cukierki ziołowe - pokrzywa produkty z pokrzywy pokrzywa - cukierki pokrzywa - cukierki cukierki ziołowe - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru cukierki ziołowe - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru właściwości żeńszenia imbiru ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej właściwości aloesu trawy cytrynowej właściwości aloesu trawy cytrynowej właściwości aloesu trawy cytrynowej cukierki ziołowe - cukierki czarny bez właściwości czarnego bzu właściwości czarnego bzu cukierki czarny bez - cukierki cukierki czarny bez - cukierki produkty z głogu właściwości głogu cukierki ziołowe - cukierki głogowe właściwości głogu produkty z głogu produkty z melisy cukierki ziołowe - cukierki melisowe cukierki melisowe - cukierki produkty z melisy właściwości melisy cukierki ziołowe - cukierki walerianowe cukierki walerianowe - cukierki właściwości waleriany ziołowe cukierki - cukierki walerianowe właściwości waleriany jazda na rolkach windsurfing kolarstwo biegi na przełaj rzut oszczepem zielarnie internetowe wędkarstwo wartościowy dezodorant
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.