Proszę wpisać w okienku szukane słowo lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
Gruczolaki przytarczyc
Podczas kontrolnego badania USG (jamy brzusznej)pojawił się problem "zniszczonych" nerek. Podejrzenie padło na przytarczyce. Do tego podwyższona obecność wapnia we krwi i PTH (92,9). Podczas USG tarczycy nie znaleziono gruczolaków przytarczyc ale wynikł problem niedoczynności tarczycy (co potwierdziło badanie TSH (586). W związku z tym przyjmuję - Letrox (50)i pozostaje problem znalezienia gruczolaka przytarczyc. W związku z tym chciałabym uzyskać jak najwięcej informacji na temat gruczolaków przytarczyc, a przede wszystkim jego prawdopodobieństwa "złośliwości".
Leczenie gruczolaków przytarczyc jest trudną sprawą, gdyż guzki te (tak jak same przytarczyce) często występują w nietypowej lokalizacji (np. mogą być ukryte w miąższu tarczycy, lub w śródpiersiu, za mostkiem) i bywają mnogie. Podstawowym problemem jest więc znalezienie wszystkich guzków. Jeśli zmiana nie uwidoczniła się w USG, konieczne jest wykonanie bardziej zaawansowanych badań – tomografii spiralnej klatki piersiowej, rezonansu magnetycznego lub scyntygrafii (znacznik Tc-MIBI). Jeśli już uwidocznimy guzek, to należy go operacyjnie usunąć – to jedyne dostępne leczenie. Często stosuje się śródoperacyjne oznaczanie stężenia parathormonu – brak normalizacji tego parametru po usunięciu gruczolaka oznacza, że musiało gdzieś pozostać jeszcze jedno ognisko nowotworu. Jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, a poziom parathormonu ulega po niej normalizacji, to pacjenta można uznać za wyleczonego. Nadmierne wydzielanie parathormonu jest głównym mechanizmem patofizjologicznym w gruczolaku przytarczyc – może prowadzić do rozwoju osteoporozy i złamać kości, oraz uszkodzenia nerek na skutek kamicy. Powikłanie w postaci rozwoju złośliwego nowotoru przytarczyc (czyli raka) zdarza się na szczęście stosunkowo rzadko. Nie ma specyficznej profilaktyki, a jedynym leczeniem jest operacja, ew. radioterapia gdy nowotwór jest nieoperacyjny. Rokowanie w takich przypadkach jest złe.
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.