Nasze Skuteczne Metody Leczenia
Piotra, Ziemowita Wtorek 19. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Nadciśnienie tętnicze i sól
Soli kuchennej w Polsce zjadamy 2-3 razy za dużo, toteż zdarza się, że niezbyt zdrowe nerki nie są w stanie “odcedzić” jej nadmiaru i wydalić z moczem. Ponieważ sól wchłania się do krwi wiążąc ze sobą dużą ilość wody - w tętnicach robi się “za ciasno” - wzrasta ciśnienie. Dlaczego sól podnosi ciśnienie tętnicze? - zapyta zaniepokojony smakosz słonych paluszków, solonych orzeszków ziemnych i śledzika? Pozwólmy tym, co uwielbiają słone potrawy zrozumieć rolę tego minerału w organizmie - a może “odsolą” dietę i uchronią się przed nadciśnieniem.
Pospolita sól kuchenna składa się z dwóch pierwiastków - z sodu i chloru. Każdy z nich z osobna - nie jest człowiekowi przyjazny.
Chlor w czystej postaci jest silnie trującym dla człowieka gazem. Sód nie występuje w przyrodzie w czystej postaci, gdyż łączy się wodą burzliwie - wytwarzając przy tym dużo ciepła. Pierwiastki te po połączeniu się w pospolity związek - NaCl - czyli sól kuchenną - stają się nieszkodliwą przyprawą kuchenną pod warunkiem, że się jej nie nadużywa.
W organizmie sól znajduje się zwykle rozpuszczona w płynach fizjologicznych, w których rozpada się na jony - jon sodu i jon chlorkowy.
Jon sodu jest przez nas odczuwany jako słony smak, który tak lubimy w prażonych orzeszkach ziemnych, śledziku, frytkach, słonych paluszkach, boczku wędzonym, rybach wędzonych, serach (rokpol, camembert, cheddar itp.). Kiedy zjemy zbyt dużo takich potraw i jeszcze dodatkowo przesolimy te przez siebie przyrządzane - cała sól wchłonie się do krwi. Jednak nadmiar chlorku sodu jest wydalany m.in. przez nerki.
Nerki to ciężko pracujący organ służący nie tylko filtracji i oczyszczaniu krwi z niepotrzebnych substancji, ale i zapewnianiu równowagi biochemicznej w organizmie.
O wysiłku, jaki nerki wkładają w swe funkcje oczyszczania i wydalania niech świadczy, że dziennie przepływa przez nie 300 - 400 litrów krwi. Z tej objętości równej małej cysternie samochodowej nerki odcedzają około 170 litrów moczu pierwotnego, tzw. pramoczu, z którego większość składników i wody powraca jeszcze do krwioobiegu. Natomiast część przeznaczona do wydalenia ulega zagęszczeniu i ostatecznie na zewnątrz jest wydalane tylko około 0.5-2 litrów moczu. Ta ostateczna objętość zależy w naszym klimacie od objętości wypitych płynów, po trosze od wysiłku połączonego z poceniem się i od zdrowia naszych nerek (w tropikach również od intensywności pocenia się, które służy schładzaniu).
W roli regulatora nerki starają się utrzymać odpowiednie stężenie soli mineralnych w płynach ustrojowych.
Oznacza to, że w sytuacji niedoboru potrzebnego składnika - nerki “wychwytują” deficytową substancję z krwi i przywracają ją organizmowi. Kiedy jakiejś fizjologicznej substancji jest za dużo, - wówczas zwiększają jej wydalanie. Taką rolę regulacyjną pełnią również wobec jonów sodu, których odpowiednie stężenie w krwi jest bardzo ważne, gdyż zapewnia równowagę kwasowo-zasadową środowiska zewnątrz i wewnątrzkomórkowego.
Dzięki sprawnej regulacyjnej pracy nerek stężenie jonów sodu w wodnym środowisku osocza krwi jest prawie stałe, choć może się wahać w niewielkich granicach.
Nerki reagują bowiem natychmiast na każdy znaczący nadmiar soli i jako doskonały regulator wydalają sól przez tzw. kłębuszki nerkowe, przy pomocy układu specjalnych kanalików, do pęcherza moczowego. Jest to zwykle sprawny proces i nerki dają sobie z nim radę niezależnie od tego, czy zjemy 10 gramów, czy 20 gramów soli dziennie. Nie spowoduje więc “przesolenia” krwi nawet zjedzenie całej torebki słonych orzeszków, porcji słonych paluszków i popicie tego słoną wodą mineralną. Ale pod warunkiem - że nasze nerki są zdrowe.
Może się jednak zdarzyć się tak, że nerki są chore lub napotkają na inny silny mechanizm fizjologiczny, który utrudni wydalanie soli z krwi i doprowadzenie jej stężenia do normy fizjologicznej.
Choć nerki są potężnym regulatorem ciśnienia tętniczego i poziomu stężenia soli we krwi, to przecież jednak nie jedynym. Są też inne silne mechanizmy regulacji związane. z hormonami wydzielanymi przez przysadkę mózgową, nadnercza oraz...serce, a ściślej mówiąc jego przedsionki. Mogą one z różnych powodów zahamować odsączanie soli z krwi. Na przykład hormon przysadki mózgowej - tzw. wazopresyna (w tłumaczeniu na język polski substancja podnosząca ciśnienie krwi) - może zainicjować proces odwrotny niż odsalanie, tj pomagać w odzyskiwaniu soli z krwi - wówczas, kiedy jej brakuje. Zdarza się to np. w upalne dni, kiedy się nadmiernie pocimy.
Regulacyjna rola nerek jest możliwa dzięki ich odpowiedniej budowie. Wewnątrz tego organu znajdują się miliony cienkich kanalików, odprowadzających mocz z krwi.
Każdy kanalik nerkowy ma kształt zbliżony do wydłużonej litery U. Początek każdego kanalika (czyli jedno z górnych zakończeń literki “U”) zwieńczone jest niewielkim uwypukleniem w kształcie makówki - tzw. kłębuszkiem nerkowym. Kłębuszek to okrągła “plecionka” elementów kanalika i drobnych naczyń krwionośnych. Do kłębuszka nerkowego z jednej strony doprowadzana jest krew do oczyszczenia, a z drugiej odprowadzana tętniczką po oczyszczeniu ze zbędnych i szkodliwych substancji. Takich kanalików zaczynających się od kłębuszków “odcedzających” krew i odprowadzających mocz- zwanych nefronami - jest w każdej nerce około miliona. W nich, pomiędzy krwią w naczyniach włosowatych a drobnymi kanalikami, odbywa się nieustannie wymiana składników i tworzy się mocz. W ramach tej wymiany jedne składniki są oszczędzane, inne wydalane bezpowrotnie do moczu.
Od czego jednak zależy “decyzja” o tym, że sól jest oszczędzana i zachowywana w krwi lub z niej wydalana? Pamiętamy, że zachowanie soli oznacza zatrzymanie dużej ilości wody i związany z tym wzrost ciśnienia krwi!
Za decydenta regulującego między innymi wydalanie i zatrzymywanie soli i wody w organizmie uważa się m.in. skupisko komórek, zwanych aparatem przykłębkowym, znajdujące się w nerkach. Kiedy w organizmie będzie za mało soli - komórki w tym skupisku wytwarzają specjalną substancję regulującą - enzym reninę.
Jaka jest rola reniny w organizmie?
Renina jest enzymem, który ma zdolność odszczepiania od innego białka krążącego we krwi grupę 10 aminokwasów, związanych ze sobą w tzw. peptyd o nazwie angiotenzynogen I . Peptyd ten jest substancją białkową, która ma zdolność nieznacznego zwężania naczyń krwionośnych. I nie byłoby nic niezwykłego w naszej opowieści o wędrówce soli kuchennej z krwią do nerek, gdyby nie fakt, że drobne naczynia krwionośne płuc produkują inny ważny enzym, który umie odczepiać od angiotenzynogenu I kolejne 2 aminokwasy.
Nowopowstała pod wpływem reniny - angiotensyna II jest najsilniejszym ze wszystkich znanych związków zwężających naczynia krwionośne. Podnosi ona znacząco ciśnienie i jest najważniejszą przyczyną nadciśnienia tętniczego.
Nie wiemy jak to się dzieje, ale u niektórych osób inicjacja wytwarzania substancji regulujących ciśnienie krwi i sterujących zawartością soli we krwi - renina- angiotenzynogen I - angiotensyna II odbywa się bez istotnej przyczyny. Można o tej inicjacji powiedzieć, że jest samoistna i tak też nazywa się inicjowana m.in. tym zjawiskiem choroba nadciśnieniowa.
Nadciśnienie pierwotne (samoistne) dotyczy 80–90 proc. wszystkich osób z nadciśnieniem.
Osoby z nadciśnieniem samoistnym, zwanym też pierwotnym są ogólnie zdrowe - ich reakcje fizjologiczne są poprawne, stan układu nerwowego jest prawidłowy, a pomimo to wysokość ciśnienia krwi jest zbyt duża!
Ale to nie koniec kłopotów z solą. Angiotensyna II pobudza nerki do wytwarzania aldosteronu - silnego hormonu, który dodatkowo zatrzymuje jony sodu i wodę w krwi. Ciśnienie krwi z tego powodu ponownie znacząco rośnie. Jest to drugi silny mechanizm hamowania pracy nerek, które normalnie pracując wydalają nadmiar soli z krwi i doprowadzają tym do obniżenia nadmiernego ciśnienia tętniczego. I tu błędne koło się zamyka.
Inną ważną przyczyną nadciśnienia samoistnego jest nadwrażliwość naczyń krwionośnych na jony sodu.
Jako pozostałych potencjalnych sprawców nadciśnienia samoistnego wymienia się: wpływ dziedziczenia (tj. występowanie nadciśnienia w bliskiej rodzinie), menopauzę (która przyśpiesza miażdżycę), stres, otyłość.
Niekiedy występuje też nadciśnienie wtórne, zwane nerkowym, w którym chore nerki wydzielają duże ilości wspomnianej już reniny.
Chore nerki źle regulują ilość wody i sodu - składnika soli kuchennej. Więcej bowiem soli ulega zatrzymaniu - z nią więcej wody i tym większe staje się ciśnienie krwi (jest to jeden z mechanizmów powstawania nadciśnienia, gdyż ogrywa w nim rolę wiele czynników, m.in. endotelina).
W wielu powyższych przypadkach nadciśnienia niezbędnym staje się zastosowanie odpowiednich leków, jak m.in. inhibitoru konwertazy angiotensyny, które hamują skutecznie wytwarzanie angiotensyny II.
Leki te blokują wspomniane wyżej procesy wywołujące nadciśnienie i powodują blokadę odsalania krwi przez nerki. Dzięki temu utrzymywana jest wysoka stabilność dobowego profilu nadciśnienia, jego wysokie podobieństwo do naturalnej krzywej fizjologicznej i stworzone zostają warunki dla normalnej regulacyjnej pracy nerek, tj. utrzymywanie przez nie m. in. odpowiedniego stężenie soli we krwi.
Nowoczesne leki na nadciśnienie
Udokumentowanym jest fakt, że w wysoko uprzemysłowionych krajach, w tym również w Polsce, spożywa się kilka razy więcej soli, niż to jest niezbędne z fizjologicznego punktu widzenia. Nerki starają się ten codzienny nadmiar wydalić z moczem. Niestety część ludzi ma upośledzoną zdolność pozbywania się nadmiaru soli. Sprzyja to stanom skurczowym tętnic i powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, a w efekcie może prowadzić do tzw “utrwalonego ciśnienia tętniczego”. Zagrożenie to dotyczy w szczególności dzieci rodziców chorych na samoistne nadciśnienie tętnicze.
oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy
problem z cellulitem - KOLAGEN_cito dziąsła - KOLAGEN_cito wstydliwe zmarszczki - KOLAGEN_cito dla piłkarzy - KOLAGEN_cito salony kosmetyczne - KOLAGEN_cito naturalny kolagen - KOLAGEN_cito piękne ciało - KOLAGEN_cito piękne ciało - KOLAGEN_cito kolagen - KOLAGEN_cito piękne paznokcie - KOLAGEN_cito problemy z dziąsłami - KOLAGEN_cito na rozstępy - KOLAGEN_cito zabiegi plastyczne - KOLAGEN_cito pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito dla sportowców - KOLAGEN_cito preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece - Cukierki_Szalwiowe jedzenie lodów - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece - Cukierki_Szalwiowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe gra w kości - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo snooker - Dezodorant_SuperDeo golf - Dezodorant_SuperDeo
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.