linki sponsorowane, reklamy
Kolagen Ruch

Kolagen to białko stanowiące główny budulec tkanki łącznej. W organizmie człowieka produkowany jest na bieżąco, ulegając ciągłej wymianie. Po dwudziestym piątym roku życia proces ten zaczyna jednak spowalniać, by po sześćdziesiątym ustać prawie całkowicie.
Witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu
Jest ona także silnym antyutleniaczem, walczącym z przyśpieszającym starzenie nadmiarem wolnych rodników. Kiedy poziom witaminy C w organizmie jest niski, proces regeneracji włókien kolagenowych zostaje zablokowany. Badania naukowe sugerują, że regularne dostarczanie jej odpowiednio dużych dawek może nawet kilkukrotnie zwiększyć syntezę kolagenu. Wchłanianie witaminy C polepsza witamina A.
Kolagen jest twardym, nierozpuszczalnym białkiem o włóknistej budowie, które stanowi 1/3 ilości białka w organizmie człowieka.
W większości rodzajów kolagenu, cząsteczki są upakowane razem, tworząc długie, cienkie włókienka. Działają one jako struktury wspierające i można powiedzieć, że zakotwiczają komórki względem siebie. Dzięki tej unikatowej budowie dają skórze siłę i elastyczność. Istnieje co najmniej 16 różnych typów kolagenu, ale 80–90% z nich należy do typów 1, 2 i 3 – podział na nie stanowi odrębną formę klasyfikacji tego białka. Różne typy kolagenu mają swoiste struktury i funkcje. Włókna kolagenowe typu 1 są szczególnie zdolne do rozciągania. Ciekawostką jest, że w porównaniu gram:gram, są silniejsze niż stal.
Kolagen jest wydzielany przez różne komórki, ale głównie przez komórki tkanki łącznej.
Kolagen jest resorbowalny. Oznacza to, że może zostać rozbity, przekształcony i ponownie wchłonięty do tkanek ciała. Może być również formowany w postaci zwartych ciał stałych lub żeli w postaci siatki. Jego różnorodne funkcje oraz fakt, że występuje naturalnie, sprawiają, że jest on klinicznie wszechstronnie używany i nadaje się do różnych celów medycznych. Kolagen może pochodzić od ludzi, krów, świń lub owiec.
Regularne uzupełnianie kolagenu w organizmie można skutecznie przeciwdziałać lub opóźniać pojawienie się wymienionych objawów.
Kolagen można spotkać w różnych produktach spożywczych. m.in. w galaretkach. Niestety nasza codzienna dieta nie pozwala na całkowite uzupełnienie jego niedoborów, ponieważ w pożywieniu jest go bardzo niewiele, a do tego jest ciężko przyswajalny. O wiele lepsze i szybsze efekty uzupełniania braków kolagenu, uzyskuje się poprzez stosowanie dostępnych na rynku suplementów bogatych w wysokoskoncentrowany i łatwo przyswajalny kolagen w postaci płynnej.
Czy podawany doustnie kolagen jest skuteczny?
Regularne lub czasowe doustne zażywanie płynnego kolagenu, skutecznie usuwa zarówno zewnętrzne oznaki starzenia (zmarszczki, wypadanie włosów), jak również odmładza komórki wszystkich organów. Kolagen wpływa na wspomaganie leczenia wielu schorzeń wieku dojrzałego takich jak bóle stawów i kręgosłupa, reumatyzm czy też dolegliwości związane z okresem menopauzy Im wcześniej uzupełnione zostaną niedobory kolagenu, tym mniejsze powstaną szkody wywołane jego brakiem, jak również efekty odmładzające będą skuteczniejsze i bardziej widoczne. Nie warto czekać z suplementacją, aż pojawią się objawy choroby. Już dziś warto pomyśleć o uzupełnieniu diety, by jak najdłużej zachować młodość oraz zdrowe stawy.
KolagenCito z witaminą C dostępny w aptekach i zielarniach z witaminą C
linki sponsorowane, reklamy