linki sponsorowane, reklamy
Kolagen Kondycja

Do 25. roku życia, kiedy to jest produkowany w odpowiedniej ilości przez organizm, stawy, mięśnie i kości odznaczają się zwykle dobrą kondycją. Gdy jednak przekroczymy magiczną granicę ćwierćwiecza swojego życia lub z innych powodów zmagamy się z jego niedoborami, cierpi skóra, włosy i paznokcie – nasza wizytówka. O odżywienie i lepszą kondycję domagają się stawy oraz mięśnie.
Pogarszająca się kondycja skóry i problemy ze stawami, to jedne z objawów niedoboru kolagenu w organizmie.
Zauważalne mogą się stać również kłopoty z codziennym funkcjonowaniem – brak energii, mniejsza zdolność do koncentracji, osłabienie i ciągłe zmęczenie. Skóra, której brakuje kolagenu, staje się mniej elastyczna i traci na jędrności. Pogłębia się cellulit, pojawiają się lub stają się bardziej zauważalne rozstępy. Skóra staje się również sucha, coraz częściej dostrzec można piegi i przebarwienia. Dochodzi do utraty gładkości, a skóra na piętach łatwo pęka i znacznie bardziej rogowacieje.
U osób z przewlekłą niewydolnością żylną
występuje zaburzenie uporządkowanego przebiegu włókien kolagenowych w blaszce powierzchownej powięzi, co zmniejsza jej podatność na zmiany objętości mięśnia, który otacza. Do nierównomiernego rozkładu w tkance łącznej dochodzi także w cukrzycy. Kolagen staje się oporny na trawienie, zmieniają się jego właściwości termiczne i mechaniczne. Przedłuża się również okres półtrwania kolagenu, co owocuje jego starzeniem i przesztywnieniem. W procesie starzenia się tkanki łącznej podstawową rolę przypisuje się powstawaniu tzw. wiązań krzyżowych kolagenu, co zwiększa jego odporność na trawienie enzymatyczne.
Niedobór kolagenu skutkuje pojawianiem się zmarszczek oraz przyspiesza proces starzenia się skóry.
Bardzo popularne są produkty kosmetyczne, zawierające to białko, które mają na celu spowolnienie tych procesów. Najczęściej kolagen stosuje się do skóry twarzy i stanowi on podstawę kremów przeciwzmarszczkowych. Oprócz tego, białko to wykorzystywane jest w preparatach, mających na celu niwelowanie trądziku, a także blizn po wypryskach.
Dieta bogata w kolagen opiera się głównie na spożywaniu białka rybiego, którego budowa najbardziej przypomina ludzką.
Warto do swojego codziennego menu wprowadzić galaretki rybne i świeże ryby. Oczekiwane rezultaty można również uzyskać częściej sięgając po galarety mięsne bądź owocowe. Zawarte w nich białko kolagenowe w zdecydowanie mniejszym stopniu przyswajalne jest niż kolagen rybi ale w dużym stopniu uzupełnia jego braki w naszym organizmie.
Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, warto regularnie ją nawilżać i natłuszczać, wspierając produkcję kolagenu
Ważne jest działanie z zewnątrz i od środka. Kosmetyki z serii anti-aging zawierają zwykle proteiny, które biorą udział w odbudowywaniu uszkodzonych włókien tkanki łącznej. Masaże i peelingi stymulują wytwarzanie naturalnego kolagenu. Zdrowa dieta i systematyczne nawadnianie ciała pobudza właściwą gospodarkę białkową. Przy odchudzaniu warto natomiast działać powoli i racjonalnie, dając skórze szansę stopniowej regeneracji i dostarczając składników pomagających w utrzymaniu jej jędrności. Ze względu na duży wpływ predyspozycji genetycznych, stresu oraz gospodarki hormonalnej, trudno jest skutecznie przeciwdziałać utracie kolagenu, jednak właściwa dieta i dobra pielęgnacja, w tym stosowanie odpowiednich zabiegów, mogą opóźnić jego utratę.
KolagenCito z witaminą C dostępny w aptekach i zielarniach z witaminą C
linki sponsorowane, reklamy