Nasze Skuteczne Metody Leczenia
Zuzanny, Joanny Wtorek 24. Maja 2022r
linki sponsorowane, reklamy
Zapobieganie owrzodzeniom stóp
W zespole stopy cukrzycowej szczególnie ważne jest niedopuszczenie do zmian chorobowych w obrębie kończyn dolnych. Zmiany takie, jak: deformacje, drobne rany, owrzodzenia są powodem, że stopy osoby chorej na cukrzycę są narażone na niebezpieczeństwo groźnych powikłań - do amputacji włącznie.
Jakie są przyczyny pojawiania się owrzodzeń stóp?
Przyczynami owrzodzeń stopy są: neuropatia czuciowa, spowodowana uszkodzeniem nerwów obwodowych oraz niedokrwienie tkanek stóp i zakażenie ich drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Co to jest neuropatia czuciowa?
Neuropatia cukrzycowa jest uszkodzeniem nerwów występującym zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 1, chociaż dotyka również chorujących na cukrzycę typu 2. Termin polineuropatia cukrzycowa oznacza zespół dolegliwości i objawów wynikających z uszkodzenia nerwów obwodowych w przebiegu długotrwałej cukrzycy. Jest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej.
Jakie są objawy neuropatii czuciowej?
Objawy pojawiają się zwykle po kilku lub kilkunastu latach trwania choroby. Występują niepostrzeżenie lub nagle – szczególnie w okresach złego wyrównania cukrzycy. Przeważają tzw. objawy czuciowe, które początkowo dotyczą palców stóp, a następnie stopniowo szerzą się na całą stopę i podudzie. Zmniejszenie lub zniesienie czucia bólu i temperatury, drętwienie, pieczenie i palenie skóry stóp to charakterystyczne objawy dla obwodowej polineuropatii cukrzycowej.
Jak ta choroba wpływa na powstawanie owrzodzeń?
Ranka i towarzyszące jej owrzodzenie się rozwija, ponieważ pacjenci nie czują bólu, który ostrzegałby ich o urazie stopy. Na skutek tego punktowe zranienia mogą pozostać niezauważone. Ponadto źle dopasowane buty mogą być noszone aż do pojawienia się martwicy z ucisku. W sumie ryzyko ucisku i rany penetrującej w głąb stopy jest znacznie mniejsze u pacjentów, u których czucie skórne jest zachowane.
Gdzie najczęściej powstają owrzodzenia?
Owrzodzenia neuropatyczne powstają najczęściej nad wzniesieniami kostnymi, np. nad kośćmi śródstopia. Ucisk ze strony ciasnego obuwia doprowadza do tworzenia się tzw. modzeli, które mogą się oddzielić od naskórka i stworzyć owrzodzenie.
Jaki jest mechanizm zakażeń stopy?
Każda ranka powoduje przerwanie bariery ochronnej skóry i prowadzi do zakażeń drobnoustrojami bytującymi na skórze. Ciepłe, wilgotne środowisko wnętrza buta sprzyja rozwojowi i rozprzestrzenianiu się zakażenia. Ponadto niedokrwienie spowodowane przez chorobę naczyń obwodowych opóźnia gojenie się rany. Chorzy na cukrzycę mają zwykle przemieszczenia kostne, opadnięcia łuku stopy itp., co powoduje wzmożony ucisk i w konsekwencji dodatkowo sprzyja owrzodzeniom.
Jak przerwać rosnące zagrożenie neuropatią i jej skutkami?
Ważnym krokiem powinno być usunięcie pierwotnych przyczyn zespołu stopy cukrzycowej, a zwłaszcza nadmiaru cukru we krwi, czyli hiperglikemii (wynikłej z ukrytej cukrzycy lub cukrzycy źle leczonej) , nadciśnienia tętniczego oraz ewentualnego nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów) we krwi.
Leczenie zespołu stopy cukrzycowej
Jakiej pomocy mogą pacjenci oczekiwać od lekarza?
Przede wszystkim powinni otrzymać kompletną wiedzę na temat: jak nadzorować glikemię; jaką stosować dietę; jak właściwie stosować leki ( doustne w cukrzycy niezależnej od insuliny; jak wstrzykiwać insulinę w cukrzycy insulinozależnej); oraz, jak dzięki temu radzić sobie z nadmiarem cukru we krwi.
Czy uważna obserwacja i pielęgnacja stóp może rzeczywiście zapobiec owrzodzeniom?
Obserwacja stanu stóp jest koniecznością i obowiązkiem każdego chorego. Może dopomóc w najważniejszym momencie, tj wówczas, kiedy pacjent zauważa najwcześniejsze zmiany, i podejmując odpowiednie zabiegi unika ich rozszerzenia, które może już być nieodwracalne.
Czy są ustalone zasady obserwacji, które nie byłyby tylko tzw. zdroworozsądkowym obejrzeniem stóp?
Po pierwsze trzeba oglądać nogi codziennie i to pod dobrym oświetleniem! Ma to kardynalne znaczenie, gdyż nie wolno pominąć najmniejszej ranki i uszkodzenia skory. Miejscami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są paznokcie i ich najbliższa okolica oraz skóra między palcami. Jeśli ma się trudności z wzrokiem czy nachylaniem, należy poprosić kogoś bliskiego o pomoc. Stwierdzenie uszkodzenia stopy oznacza konieczność skonsultowania się z lekarzem.
Jakie zabiegi pozwalają uniknąć owrzodzeń i zakażenia?
Wszystkie zabiegi trzeba oceniać pod kątem niebezpieczeństwa zakażenia i oczyszczać dokładnie z tkanek martwiczych. Nie należy dopuszczać do wysychania skóry, stosując specjalne kremy nawilżające. Ważne jest, aby paznokcie były zawsze tak długie jak palce. Należy badać radiologicznie stopy w poszukiwaniu ciała obcego, gazu w tkankach miękkich i zmian kostnych. Pomocne jest odpowiednie mycie, pielęgnacja skóry i paznokci.
Jak myjąc stopy unikać rozmiękczania skóry, co przecież ułatwia przenikanie przez nią bakterii?
Nie należy obawiać się mycia nóg, pod warunkiem użycia specjalnych mydełek o kwasowości (pH) zbliżonej do kwasowości skóry. Tego typu środki myjące pielęgnują naturalną ochronną warstewkę skóry, nie zmywając jej i nie powodując rozmiękczania nabłonka ( w przeciwieństwie do alkalizującego i rozmiękczającego skórę zwykłego mydła). Należy też unikać mycia stóp w szybko przepływającej wodzie, bowiem rozmiękcza to skórę, zwłaszcza pod mozelami (ogniskami zrogowacenia) lub w okolicy pęknięć, co ułatwia penetrację bakterii i rozwój zakażeń.
Czy odpowiednia pielęgnacja stopy zapobiega owrzodzeniom?
Zdecydowanie tak. Ważne jest, aby chorzy u których stwierdzono neuropatię nie chodzili boso ani w mieszkaniu, ani na plaży czy łące. Stopy muszą być stale chronione przez obuwie. Skarpety powinny być bawełniane lub wełniane - nigdy z tworzyw sztucznych. Buty powinny być szerokie i wysokie, z odpowiednim zapasem i dobrą wentylacją powietrza.. Nie wolno w nich dopuścić do ucisku, szczególnie na palce stóp. Powinno się mieć kilka par obuwia, tak aby można je było zmieniać co 1-2 dni. Korzystna jest bowiem zmiana punktu podparcia inna dla każdego typu buta. Należy też oglądać but od wewnątrz, zwracając uwagę na nierówności i wystające elementy. Jeśli takie zauważymy - but należy odstawić. W przypadku zwiększonej potliwości stóp - dobrze jest posypywać stopy talkiem. Obecnie można zaopatrzyć się np. w talk w aerozolu, z dodatkiem aseptycznie działających wyciągów ziołowych.
Co robić, jeśli zauważymy pęknięcia lub małe ranki?
Po pierwsze, należy przemyć stopę z użyciem mydła dezynfekującego. Po drugie, miejsce uszkodzone trzeba zdezynfekować chlorheksydyną, gencjaną itp. skutecznymi i nie drażniącymi skóry środkami odkażającymi. Następnie należy miejsce uszkodzenia okryć sterylną gazą. Jeśli po 2-3 dniach nie zacznie się gojenie ranki - należy zgłosić się do lekarza.
Bądź ostrożny
- unikaj temperatur skrajnych
- gorąca, zimna myj stopy w zimnej wodzie ?
- nie chodź boso
- nie używaj ostrych przyborów do pedicure
- nie używaj drażniących kremów ani środków usuwających nagniotki
- jeśli korzystasz z pedicure powiedz, że masz cukrzycę
koniec
oprac mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy
produkty na cellulit - KOLAGEN_cito wzmocnienie dziąseł i zębów - KOLAGEN_cito lifting włosów - KOLAGEN_cito kolagen ceneo - KOLAGEN_cito piłka ręczna - KOLAGEN_cito bolą stawy - KOLAGEN_cito czysty kolagen - KOLAGEN_cito spa - KOLAGEN_cito zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe na spocone nogi - Dezodorant_SuperDeo koszykówka - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo figurowe - Dezodorant_SuperDeo krykiet - Dezodorant_SuperDeo kolarstwo - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo markowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo
MEDYCYNAanauk.net, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.