Twój Nauczyciel - Rozwiązywanie zadań
Piotra, Ziemowita Wtorek 19. Października 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Matura 2017 - zadanie 18 - Trygonometria

Na rysunku przedstawiona jest prosta \(k\) o równaniu \(y=ax\), przechodząca przez punkt \(A=(2,-3)\) i przez początek układu współrzędnych, oraz zaznaczony jest kąt \(α\) nachylenia tej prostej od osi \(Ox\). Zatem:

Matura 2017 - zadanie 18 - Trygonometria
A. \(tgα=-\frac{2}{3}\)
B. \(tgα=-\frac{3}{2}\)
C. \(tgα=\frac{2}{3}\)
D. \(tgα=\frac{3}{2}\)
ROZWIĄZANIE:

Nasz kąt ma swój wierzchołek w początku układu współrzędnych oraz jedno z jego ramion pokrywa się z osią iksów. W takiej sytuacji możemy skorzystać ze wzoru znajdującego w tablicach matematycznych:
$$tgα=\frac{y}{x}$$

\(x\) oraz \(y\) to współrzędne punktu, przez który przechodzi prosta \(k\) będąca ramieniem zaznaczonego kąta. W naszym przypadku podstawimy więc współrzędne punktu \(A\), czyli \(x=2\) oraz \(y=-3\):
$$tgα=\frac{-3}{2}=-\frac{3}{2}$$

ODPOWIEDŹ:
B.
linki sponsorowane, reklamy
ANAUK.NET, jest nazwą zastrzeżoną (C) 2000. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontynuacji nauki w publicznych placówkach oświatowych. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook
PetroAstro