EXCELsexy anauk.net
Niedziela 22. Maja 2022r
Wiesława, Heleny 
Znajdowanie i Zamienianie Danych
Podczas pracy z Excelem czasami masz do czynienia z bardzo dużą ilością danych. W rezultacie znalezienie określonej wartości może być bardzo czasochłonne. Na szczęście Excel jest wyposażony w potężne narzędzie wyszukiwania, dzięki któremu możesz szybko znaleźć potrzebne dane.
Znajdź
Aby otworzyć okno Znajdź i zamień, przejdź do NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Edytowanie >> Znajdź i zaznacz >> Znajdź lub użyj jednego ze skrótów klawiaturowych: Ctrl + F lub Shift + F5.
Gdy pojawi się nowe okno, zauważysz, że narzędzie w swojej podstawowej formie nie zawiera wielu opcji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do większej liczby ustawień, kliknij przycisk Opcje >>.
Tutaj znajdziesz trzy rozwijane menu.
Wewnątrz:
Możesz wybrać, czy chcesz skanować tylko w tym arkuszu, czy w całym skoroszycie.
Wyszukaj:
Tutaj możesz zdecydować, czy wartości mają być wyszukiwane według wierszy czy kolumn. Oznacza to, że gdy opcja wyszukiwania jest ustawiona na Kolumnami i klikniesz przycisk Znajdź następny, program Excel rozpocznie wyszukiwanie w pierwszej kolumnie, a następnie w następnej.
Szukaj w:
Możesz wybrać, czy program Excel ma wyszukiwać w danych formułach, wartościach lub komentarzach.
Pola wyboru
Po prawej stronie znajdziesz dwa pola wyboru. Pierwszym z nich jest Uwzględnij wielkość liter. Jeśli ta opcja jest odznaczona i zaczniesz szukać frazy "Jan Kowalski", Excel zwróci również "Jan Kowalski", "JAN KOWAL" lub "John KOWAL". Gdy ta opcja jest zaznaczona, Excel wyświetli wynik tylko wtedy, gdy tekst to dokładnie "Jan Kowalski".
Format
Kliknij przycisk Format, aby ustawić dodatkowe parametry, takie jak czcionka, tło itp. Na przykład, jeśli wpiszesz "Jan Kowalski" i wybierzesz niebieski kolor tła, to tekst musi spełniać dwa warunki: musi być zgodny z frazą "Jan Kowalski", a tło komórki musi być niebieskie.
Jeśli nie masz pewności co do formatu komórek, których szukasz, kliknij mały trójkąt obok przycisku Format. Pojawi się rozwijane menu. Kliknij pobierz format z komórki…, a następnie kliknij jedną z komórek, które Cię interesują.
Zamień
Przycisk Zamień znajdziesz w NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Edytowanie >> Znajdź zaznacz >> Zamień. Możesz także użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + H.
Ta karta jest bardzo podobna do karty Znajdź. Różnica polega na tym, że na karcie Zamień znajduje się dodatkowe pole tekstowe o nazwie Zamień na . Tam możesz wprowadzić tekst, na który chcesz zastąpić tekst w polu Znajdź. Możesz także wybrać styl formatowania.
Jeśli nie chcesz zmieniać stylu formatowania, ale styl formatowania jest już ustawiony, możesz go usunąć, klikając trójkąt na przycisku Format..., a następnie wybierając Wyczyść format zamiany.
Jeśli chcesz zmienić formatowanie na normalne, kliknij trójkąt, a następnie Wybierz format z komórki i kliknij pustą komórkę.