EXCELsexy anauk.net
Niedziela 22. Maja 2022r
Wiesława, Heleny 
Ułamki Zwykłe i Dziesiętne
W Excelu można znaleźć dwa rodzaje ułamków zwykłych: ułamki proste (np. 4/5 ) i ułamki dziesiętne (np. 1.34 ). W tej lekcji pokażę Ci, jak z nich korzystać.
Ułamki dziesiętne
Ułamek dziesiętny (12.432) ma część dziesiętną i część ułamkową. Są oddzielone kropką (w niektórych krajach przecinkiem).
Excel automatycznie rozpozna wartość jako ułamek dziesiętny, gdy tylko potwierdzisz swój wpis. Domyślnie, gdy wpiszesz ułamek, Excel potraktuje go jako typ Ogólne, więc każda liczba zostanie zapisana z inną dokładnością.
Liczba miejsc po przecinku
Jeśli chcesz, aby te liczby były traktowane jako ułamki dziesiętne, zaznacz je i otwórz okno Formatowanie komórek (Ctrl + Shift + F). Na karcie Liczby w polu Kategoria kliknij pozycję Liczbowe z listy.
Ustaw liczbę miejsc po przecinku (w tym przykładzie użyłem 2 miejsc po przecinku).
Zwróć uwagę, że wartość w komórce B3 została zaokrąglona. Jeśli go klikniesz, zobaczysz, że na pasku formuły nadal jest to 52.6821. Oznacza to, że zmiana precyzji wyświetlania nie powoduje utraty informacji.
Jeśli chcesz zmienić liczbę miejsc po przecinku, możesz ponownie wykonać tę samą operację, tym razem wybierając inną liczbę.
Istnieje jednak inna, szybsza metoda, dzięki której możesz osiągnąć ten sam wynik. Możesz zmienić precyzję za pomocą jednego z dwóch przycisków: Zwiększ dziesiętne i Zmniejsz dziesiętne . Znajdziesz je w NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Liczba.
Wybierz wartości od B2 do B4 i kliknij jeden z przycisków, aby zwiększyć lub zmniejszyć miejsca po przecinku.
Ułamki zwykłe
Aby wprowadzić ułamek prosty (np. 2 3/5 ), wybierz komórkę i wprowadź wartość z klawiatury. Po zaakceptowaniu Excel wyświetli go w ten sam sposób, w jaki został wprowadzony. Jeśli klikniesz tę komórkę, zwróć uwagę, że wartość jest wyświetlana tylko jako prosty ułamek, ale program Excel nadal pamięta ją jako ułamek dziesiętny.
Excel traktuje ułamek jako datę
Jeśli wprowadzisz prosty ułamek, który nie zawiera liczby całkowitej (np. 4/5 ), a komórka jest typu ogólnego, to Excel rozpozna tę wartość jako datę ( 4 maja ). Jeśli chcesz, aby ta wartość była traktowana jako ułamek prosty, musisz zrobić jedną z dwóch rzeczy.
  1. Przed wprowadzeniem tej wartości sformatuj komórkę na typ ułamkowy,
  2. Wpisz 0 na miejscu dziesiętnym (np. 0 2/3 ).
Excel zamienia ułamek do najmniejszego mianownika
Po wprowadzeniu liczby 2 4/8 program Excel automatycznie skonwertuje tę wartość do postaci najmniejszego mianownika ( 2 1/2 ). Jeśli chcesz, aby ta wartość była przechowywana jako 2 4/8, przejdź do formatowania liczb, kliknij kategorię Ułamkowe i wybierz Jako ósmy (4/8).
Zamiana ułamków zwykłych na ułamki dziesiętne
Ułamki zwykłe mogą być oczywiście zamieniane na ułamki dziesiętne, tak samo jak dziesiętne mogą być zamieniane na zwykłe. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku może wystąpić problem z precyzją.
Najpierw zobacz, jak przekonwertować ułamek zwykły na ułamek dziesiętny.
  1. 1 2/5 zostanie zamienione na 1,4. W tym wypadku wartość ułamkowa jest dokładnie taka sama jak dziesiętna.
  2. Tym razem spróbuj zamienić 2 2/3 na ułamek dziesiętny. Jeśli wybierzesz format liczbowy to komórka zostanie zamieniona na 2,67. Zwróć uwagę, że przy podglądzie na pasku formuły Excel zapamiętuje tę liczbę ze znacznie większą precyzją czyli 2,66666666666667.
Zamiana ułamków dziesiętnych na ułamki zwykłe
Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli spróbujesz zmienić ułamek dziesiętny na ułamek prosty. Weźmy na przykład liczbę 1.2345. Przejdź do Formatuj komórki… ( Ctrl + Shift + F ). Na karcie Liczby kliknij Ułamkowe. U góry znajdziesz trzy pozycje: z jedną, dwiema i trzema cyframi w mianowniku. Im więcej liczb w mianowniku, tym większa precyzja.
Przykład:
Oto kilka przykładów:
Eksperymentuj z innymi pozycjami i sprawdź, która opcja w konkretnej sytuacji jest dla Ciebie najlepsza.