EXCELsexy anauk.net
Niedziela 22. Maja 2022r
Wiesława, Heleny 
Odzyskiwanie Plików
Prawdopodobnie miałeś do czynienia z sytuacją, w której zapomniałeś zapisać plik, nad którym pracowałeś od dawna.
Być może wybrałeś zły przycisk, gdy program zapytał Cię, czy chcesz zapisać plik. Może to awaria zasilania lub po prostu awaria systemu.
Możliwości może być wiele, dlatego w Excelu 2010 Microsoft wprowadził funkcję o nazwie Autoodzyskiwanie. Działa to w taki sposób, że dokument jest automatycznie zapisywany co kilka minut. Ta operacja jest wykonywana w tle, więc nawet nie musisz być tego świadomy.
Funkcja Autoodzyskiwania działa na dwóch poziomach:
  • Kopie pliku są tworzone automatycznie. Możesz je przeglądać później.
  • Plik, który został zamknięty bez zapisywania, jest zapisywany jako wersja robocza.
Powrót do wersji zapisanej Automatycznie
Załóżmy, że usunąłeś dane, które później okazały się ważne. Nie możesz cofnąć się za pomocą przycisku Cofnij ( Ctrl + Z ), ponieważ przekroczyłeś limit 100 zmian. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do pliku, który został automatycznie zapisany przez Excel.
Możesz to zrobić wybierając PLIK >> Informacje . Po prawej stronie przycisku Zarządzaj wersjami znajduje się lista plików i informacje o ich zapisaniu.
Jeśli wybierzesz jeden z nich, Excel automatycznie otworzy go w nowym oknie. Możesz skopiować potrzebne komórki lub przywrócić plik do najnowszego stanu za pomocą przycisku znajdującego się nad obszarem roboczym dokumentu.
Konfiguracja funkcji Autoodzyskiwania
Domyślnie program Excel tworzy plik kopii zapasowej co 10 minut. Możesz zmienić tę wartość w PLIK >> Opcje >> Zapisywanie >> Zapisywanie skoroszytów . Tutaj znajdziesz pozycję Zapisz informacje Autoodzyskiwania co. Zmień numer na taki, który Ci odpowiada. Ta liczba może wynosić od 1 do 120.