EXCELsexy anauk.net
Niedziela 22. Maja 2022r
Wiesława, Heleny 
Wstążka
Największą zmianą jaka była następna strona użytkownika w interfejsie użytkownika Office jest wstążka. Po raz pierwszy pojawiła się ona wraz z pakietem Office 2007. Do tej i dzisiaj pory 2013 również w Office 2010. Część użytkowników, która była jej niechętna musiała się z tym pogodzić, ponieważ towarzyszy nam ona do dzisiaj i raczej nie zapowiada się na to aby zniknęła w najbliższym czasie.
Wstążka Excela 2013 wygląda następująco:
Ideą wstążki jest umieszczenie wszystkich najważniejszych opcji w ten sposób, aby użytkownik miał do nich łatwy i szybki dostęp. Dzieli się ona na karty, które z kolei dzielą się na grupy. W grupach znajdują się narzędzia i przyciski zgodne ze sobą tematycznie.
Zwijanie wstążki
Jeśli uważasz, że masz za mało miejsca na arkuszu, to możesz je zwiększyć poprzez ukrycie wstążki. Istnieją na to dwa sposoby. Jednym z nich jest kliknięcie na przycisk w kształcie trójkąta znajdujący się po prawej stronie wstążki, a drugim użycie kombinacji klawiszy Ctrl + F1.
Rozwijanie wstążki
Rozwinąć wstążkę możesz poprzez użycie kombinacji klawiszy Ctrl + F1 lub kliknąć na dowolną zakładkę na wstążce. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję to musisz dodatkowo kliknąć przycisk przypięcia wstążki. W przeciwnym razie powtórne kliknięcie w dowolne miejsce poza wstążką spowoduje jej zwinięcie.
Dodatkowe opcje wyświetlania wstążki znajdziesz w prawym górnym rogu ekranu, tuż obok przycisku pomocy.
Karty wstążki
Karty wstążki zostały podzielone tematycznie. W ich skład wchodzą obszary, które skupiają grupy opcji i przycisków. Dzięki nim możesz nie tylko łatwo dostać się do interesującego Cię narzędzia, ale również poznać inne, które są z nim spokrewnione.
Zakładki Excela zostały podzielone na następujące kategorie:
PLIK
PLIK nie jest zakładką w tym sensie co pozostałe zakładki. Dla odróżnienia została ona oznaczona innym kolorem (w przypadku Excela – zielonym). Po kliknięciu na nią zostaniesz przeniesiony do widoku Backstage.
NARZĘDZIA GŁÓWNE
Z tą zakładką najprawdopodobniej spędzisz najwięcej czasu. Nie zawiera ona funkcjonalności, które są ze sobą ściśle powiązane, tak jak to ma miejsce w pozostałych kartach lecz najbardziej popularne opcje, które dobrze jest mieć pod ręką.
Znajdziesz tutaj między innymi polecenia formatowania, wyrównania tekstu, operacji na komórkach oraz sortowania i wyszukiwania danych.
WSTAWIANIE
Narzędzia tej zakładki przydadzą Ci się wtedy, kiedy będziesz chciał wstawić coś do arkusza. Może to być na przykład wykres, tabela, ilustracja, itd.
UKŁAD STRONY
Pozwali Ci na manipulowanie wyglądem arkusza. Te narzędzia są przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy masz zamiar go wydrukować.
FORMUŁY
Wszystkie funkcje dostępne w Excelu znajdziesz na tej karcie. Zostały one podzielone na kategorie i masz do nich dostęp po kliknięciu jednego z przycisków.
Oprócz nich znajdziesz tu szereg opcji pomocnych przy pracy z formułami, takich jak inspekcja formuł czy możliwość zdefiniowania nazwy.
DANE
Dzięki tym narzędziom możesz połączyć się z danymi znajdującymi się w źródle zewnętrznym np. w bazie danych SQL. Znajdziesz tutaj narzędzia pomocne przy pracy z bardzo dużą ilością danych, takie jak: sortowanie, filtrowanie i opcje łączenia.
RECENZJA
Zakładka ta zawiera narzędzia do sprawdzania pisowni, dodawania komentarzy, tłumaczenia słów oraz ochrony arkusza.
WIDOK
Umożliwia przełączanie i wyłączanie różnych opcji wyświetlania. Niektóre z tych opcji dostępne są również na pasku stanu.
DEWELOPER
Ta opcja jest domyślnie ukryta. Aby ją odblokować przejdź do Plik >> Opcje >> Dostosowanie wstążki i zaznacz checkbox przy opcji Deweloper.
Kiedy już to zrobisz to będziesz miał dostęp do opcji, które są przydatne programistom.
KARTY NARZĘDZI
Karty zawierające dodatkowe narzędzia. Pojawiają się za kartami głównymi w zależności od tego z czym aktualnie pracujemy. Na przykład dla wykresów będą one wyglądały następująco:
Karty narzędzi
Oprócz kart, które domyślnie znajdują się na wstążce (oczywiście jeśli ich nie ukryjemy) istnieją dodatkowo karty które pojawiają się w zależności od tego z jakimi obiektami aktualnie pracujemy.
Jeśli na przykład pracujesz z obrazami, to pojawią się karty pomocne przy pracy z obrazami.
Jeżeli tworzysz tabelę przestawną to na wstążce pojawią się karty do obsługi tabel przestawnych.
Aby wyświetlić wszystkie dostępne karty narzędzi, kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolne pole na wstążce, a następnie wybierz opcję Dostosuj wstążkę.
Drugim sposobem jest przejście do PLIK >> Opcje >> Dostosowywanie wstążki.
W obszarze Dostosowywanie wstążki, w prawym górnym rogu znajdziesz rozwijane menu, a w nim pozycję Karty narzędzi. Po tym jak wybierzesz tę opcję, to na dole pojawią się wszystkie dostępne karty narzędzi jakie mogą się znaleźć na wstążce. Możesz je rozwinąć i sprawdzić jakie zawierają elementy.
Dostosowywanie wstążki
Excel został pomyślany w ten sposób, aby jak najbardziej ułatwić i przyśpieszyć Twoją pracę. Jedną z tych rzeczy, które Ci w tym pomogą jest możliwość dostosowania wstążki do Twoich indywidualnych potrzeb. Po raz pierwszy ta opcja została wprowadzona w pakiecie Office 2010.
Do opcji dostosowywania wstążki możesz się dostać na dwa sposoby:
  1. Przejdź do PLIK >> Opcje >> Dostosowywanie Wstążki.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnym polu na wstążce, a następnie wybierz pozycję Dostosuj Wstążkę.
Pojawi się okno wyboru opcji dla wstążki.
Po prawej stronie znajdziesz elementy z checkboxami, które reprezentują karty znajdujące się na wstążce. Checkboxy możesz zaznaczać lub odznaczać w zależności od tego, czy chcesz aby dana karta była widoczna na wstążce.
Rozwiń kartę, aby zobaczyć jakie grupy wchodzą w jej skład. Rozwiń grupę, aby dostać się do poszczególnych jej elementów.
Tworzenie nowej karty
Kolejną rzeczą jaką możesz zrobić ze wstążką, oprócz chowania i wyświetlania jej elementów, jest możliwość tworzenia własnych kart.
Aby stworzyć nową kartę, kliknij przycisk Nowa karta. Po kliknięciu przycisku w oknie po prawej stronie pojawi się nowy element o nazwie Nowa karta (Niestandardowa). Zawiera on jedną grupę o nazwie Nowa grupa (Niestandardowa).
Aby zmienić ich nazwę, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję Zmień nazwę lub przycisk znajdujący się poniżej o tej samej nazwie. W oknie, które się pojawiło podaj nową nazwę. Zauważ, że przy zmianie nazwy grupy, będziesz miał dodatkowo możliwość wybrania odpowiedniej ikonki, która będzie wyświetlana na karcie.
Po tym jak zmienisz nazwę przycisku, Excel pozostawia dopisek (Niestandardowa). Robi to po to, żebyś nie zapomniał, które karty zostały stworzone przez Ciebie, a które są domyślnymi kartami Excela.
Jeśli nie odpowiada Ci pozycja na której znajduje się dana karta, to możesz użyć przycisków, które znajdują się po prawej stronie okna.
Oczywiście stworzenie samej karty i grup nie ma sensu, jeżeli nie zawierają w sobie żadnych elementów. Aby dodać nowe elementy, najpierw kliknij daną grupę, a następnie z okna po lewej stronie zacznij dodawać interesujące Cię opcje.
Resetowanie wstążki
Jeśli chcesz wrócić do wcześniejszych ustawień, kliknij przycisk Resetuj. Znajdują się tutaj dwie opcje:
Resetuj tylko wybraną kartę wstążki
Możesz jej użyć wówczas, gdy dokonywałeś zmian w jednej z domyślnych kart Excela.
Resetuj wszystkie dostosowania
Cofa wszystkie zmiany i przywraca wstążkę do pierwotnego stanu.
Obsługa wstążki za pomocą klawiatury
Jeżeli uważasz że praca z Excelem za pomocą klawiatury jest bardziej wygodna niż za pomocą myszki, to pewnie będziesz zadowolony z faktu, że również poszczególne elementy wstążki mogą być w ten sposób kontrolowane.
Jeśli chcesz rozpocząć kontrolowanie wstążki za pomocą klawiatury, naciśnij lewy Alt.
Excel wyświetli ikonki, dzięki którym wiesz, za który element wstążki odpowiada dany znak. Tutaj w przeciwieństwie do skrótów klawiszowych nie należy trzymać wciśniętych dwóch klawiszy naraz, lecz naciskać je kolejno po sobie.
Przykład:
Załóżmy, że chcesz zmienić wielkość czcionki dla wartości znajdujących się w wybranej komórce. Pierwsze co musisz zrobić po naciśnięciu klawisza Alt, to wybrać kartę która cię interesuje, nawet jeżeli jest ona aktualnie otwarta. W naszym przypadku wciśnij klawisz „g” aby wybrać kartę NARZĘDZIA GŁÓWNE. Pojawi się kolejny zestaw znaków, tym razem dotyczących zawartości aktualnie otwartej karty.
Aby wybrać wielkość czcionki naciśnij kolejno przyciski „r” i „o”.
Wpisz wielkość czcionki jaka Cię interesuje i potwierdź klawiszem Enter.
  • WSKAZÓWKA
  • Jeśli chcesz wrócić do poprzedniego wyboru, naciśnij klawisz Esc.