EXCELsexy anauk.net
Niedziela 22. Maja 2022r
Wiesława, Heleny 
Dodawanie Liczb Przy Użyciu Autosumowania
Funkcja Autosumowanie służy do sumowania wartości kolumn lub wierszy za pomocą jednego kliknięcia. Kiedy go używasz, Excel próbuje odgadnąć, które komórki próbujesz zsumować. Pokażę Ci kilka metod korzystania z tego narzędzia i wyjaśnię, kiedy musisz być ostrożny, jeśli chcesz uniknąć problemów.
Istnieją trzy miejsca, w których możesz uzyskać dostęp do funkcji Autosumowania.
1. NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Edytowanie >> Suma
2. FORMUŁY >> Biblioteka funkcji >> Suma
3. Używając skrótu klawiaturowego Alt + = .
Przykład 1:
W poniższym przykładzie w nagłówku znajduje się tabela z czterema nazwami. Tabela zawiera liczbę punktów zdobytych przez każdą osobę w każdym miesiącu.
Podsumujmy punkty za styczeń. Kliknij komórkę F2 i naciśnij przycisk Autosumowanie.
Excel podświetli komórki, które zostaną zsumowane. Naciśnij Enter, aby potwierdzić.
Zrób to samo w lutym. Aby to zrobić, kliknij komórkę F3, a następnie użyj Autosumowania.
Wypróbuj to samo dla marca (F4). Tym razem, gdy klikniesz Autosumowanie, Excel wybierze komórki powyżej aktualnie zaznaczonych, zamiast tych, które znajdują się po lewej stronie.
Ponieważ nad wybraną komórką znajduje się więcej niż jedna wartość, program Excel postanawia zsumować kolumnę, a nie jak to miało miejsce wcześniej.
Aby poprawić Excel, zaznacz komórki (B4:E4) i naciśnij Enter.
Obliczanie wszystkich sum za jednym razem
Po zsumowaniu punktów za kwiecień możesz policzyć sumy dla każdej osoby. Aby przyspieszyć pracę, skorzystamy z funkcji Autosumowania, aby jednym kliknięciem podsumować wszystkie te komórki.
Najpierw musisz usunąć wszystkie niepotrzebne komórki, aby przywrócić przykład do pierwotnego stanu. Po wykonaniu tej czynności wybierz komórki od B2 do F6 i kliknij przycisk Autosumowanie.
Jak widać Excel zsumował wiersze, a także kolumny.