EXCELsexy anauk.net
Niedziela 22. Maja 2022r
Wiesława, Heleny 
Fragmentator
Fragmentatory zostały wprowadzone w programie Excel 2010 , ale wtedy można ich było używać tylko z tabelami przestawnymi.
Od Excela 2013 można również używać fragmentatorów ze standardowymi tabelami.
Fragmentatory są mniej elastyczne niż kontrolki filtrowania, ale ich wygląd jest bardziej atrakcyjny wizualnie. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które nie pracują na co dzień z programem Excel, a kontrolki filtrowania mogą wydawać się dla nich zbyt skomplikowane. Wadą tego rozwiązania jest to, że zajmują dużo miejsca na ekranie, przez co może być problemem dla mniejszych monitorów.
Aby uruchomić fragmentator, kliknij dowolną komórkę znajdująca się w tabeli.
Przejdź do PROJEKTOWANIE >> Narzędzia >> Wstaw fragmentator. Pojawi się nowe okno Wstawianie fragmentatorów. Wybierz pozycję „Imię” i „Rok urodzenia”.
Jak widać, pomimo tego, że w tabeli są cztery wiersze, w tych fragmentatorach można znaleźć tylko trzy pozycje. Dzieje się tak, ponieważ każdy element odnosi się do unikalnej wartości komórki. Imię „Jan”, a także rok „1974” pojawiają się dwa razy.
Kliknij „Jan”, a zobaczysz dwa wiersze zawierające imię. W drugim fragmentatorze podświetlone są lata, które obecnie znajdują się w wierszach „Jan”.
Jeśli chcesz zaznaczyć wszystkie elementy fragmentatora, wybierz ikonę Wyczyść filtr, która znajduje się w prawym górnym rogu.